Konferansjer  on line, czyli „Czy mnie widać?”

Konferansjer on line, czyli „Czy mnie widać?”

22 listopada 2022 0 przez Adam Grzanka

To pytanie, było chyba podstawowym komunikatem w mediach typu domowe on line. Konferansjer on line, czyli każdy z nas, kto funkcjonuje w materii zdalnej, jest prezenterem.

Jak już wspominałem w jednym z przeszłych i przyszłych wpisów, do analizy tematu wystąpień publicznych zainspirowała mnie uwaga: praca na stanowisku informatyka na jednej z uczelni medycznych. Dotarło do mnie wtedy, że zagadnienie dobrego pokazania się i wysławiania może się przydać każdemu.

Każdy kto się dobrze wysławia, lepiej się prezentuje, dzięki temu ma większą skuteczność.

Życie

Mieszam czasy świadomie, bo mi się seriale typu The Dark oglądanie podczas pracy zdalnej na głowę rzuciły. Pewnie, też doświadczyliście stanu deprywacji sensorycznej, kiedy pochłonęliście cały sezon serialu w krótkim czasie.

Konferansjer on line, bardziej to prezenter, ale o różnicach to w innym wpisie. Studio w kuchni, green screen i stołówka obok siebie. Jest cos klimatycznego w tym o ile jest się klaustro filem. Na zdjęciu warunki w jakich nagrywam, lub pracuje . Ilość szpejów to naturalne wytłumienie które sporo daje.

Adam Grzanka prezenter on line green screen
Bałagan Twoim sprzymierzeńcem, książki i inne szpeje tworzą korzystne środowisko akustyczne

Jak już wspominałem, wielokrotnie widziałem sytuacje, kiedy stres, złe warunki techniczne, lub inne czynniki doprowadzały do oblania egzaminu, przez pracowników służby zdrowia którymi się technicznie opiekowałem. Komisja wielokrotnie i bezlitośnie rzucała się na błędy wynikające z braku wiedzy o wystąpieniach publicznych on line. Na potrzeby warsztatów wprowadziłem nawet terminy własne

Manewry intonacyjne profesora.

To kilka zabiegów które zauważyłem , a które powodują zupełny rozstrój rozmówcy. Takich zabiegów jest dużo i podchodzą pod jakieś sztuczki typu NLP, ale to nie moja działka. Jako konferansjera interesuje mnie, co zrobić żeby jak najlepiej wypaść podczas spotkania, konferencji on line. Profesorskie manewry wkładam do katalogu „anegdoty edukacyjne”

A uwierzcie napatrzyłem się sporo przez te lata informatykowania.

Przygotowując do egzaminów on line i tłumaczyć że egzaminowani będą prtezenterami, kladłem nacisk na:

  • Odpowiednie przygotowanie komputera
  • Aktualizacja oprogramowania
  • Ustawienia multimediów. Kamery i mikrofonu
  • Zadbanie o tło. Uwierzcie widok dziwnych obrazków za nami może zmienić odbiór nas
  • Usunięcie partnerów z pomieszczenia. Tak , wielokrotnie widziałem misia w żonobijce jak się pojawiał nieproszony
  • Odpowiednia do charakteru stylówa.
  • Odstresowanie się – czasem o to najtrudniej ,ale są metody
  • Starać się mówić wyraźnie i starannie, są ćwiczenia i mam kilka patentów jak się tego nauczyć.
  • Mówienie spokojnie z pauzami i odpowiednią intonacją. Wolne mówienie, daje czas do namysłu odpowiednia intonacja, powoduje, że nie jesteśmy nudni.

Powyższa lista, to chyba cała teoria jaka przyszła mi do głowy. Reszta to już konsultacje i ćwiczenia na które zapraszam.

Jeśli ktoś z Was, che się rozwijać w temacie, polecam też zajęcia z Impro.

Ciekawostka taka Mam tremę odwrotnie proporcjonalną do liczby widzów, czyli im mniej osób tym większy strach. On line to trudna materia dla mnie.

Konferansjer on line, pamiętam kiedyś równocześnie, prowadziłem szkolenia on line, byłem Świętym mikołajem anglojęzycznym-on line i gotowałem ośniornicę on line. Mam nadzieję, że nie znajdę zdjęć :). Pozdrawiam i powodzenia

Takie heheszki. Kiedyś jedna pani była potwornie zestresowana przed egzaminem, który nadzorowałem. Tkwiła tak nieruchomo, że byłem przekonany, że obraz się zamroził. Pani do mnie napisała w końcu na chacie. Panie informatyku mnie chyba nie słychać. Przecież pani nic nie mówi, napisałem. Ano faktycznie, kobieta ożyła. Stres, stres, stres 🙂

Konferansjer on line

Konferansjer on line, czyli czy mnie widać ? Prawda czasu, prawda ekranu

Większość moich akcji robię charytatywnie, więc będzie mi miło jeśli otrzymam kawową docenkę

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Kawa z Grzanką
Kawa z Grzanką
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli Ci się podobało oceń mnie proszę dobrze w Googloo. Dziękuję 🙂

https://g.page/r/CT1yofLN4NjTEBM/review – jestem linkiem

konferansjer on line